תסמונת הבניין החולה מתאפיינת בקרב דיירים או עובדים במבנה מסוים שסובלים בתדירות גבוהה למדי מהשפעות בריאותיות בהיעדר כל גורם תחלואה שניתן להצביע עליו. תסמונת זו, קשורה למספר תופעות אלרגיות בריאותיות ותסמינים פיזיים שמתרחשים רק בשהייה במבנה ספציפי כזה או אחר.

שיקום מבנים מטרתו להתמודד עם שורת ליקויים במבנים ובין השאר, אפשר להסתייע בו גם עבור מניעה של תופעות לוואי שקשורות לתסמונת הבניין החולה. במאמר זה נרחיב על התופעה, במי היא פוגעת ועל הסימפטומים של תסמונת זו ומה צורת הטיפול המקובלת בימינו.

אוכלוסייה חולה בתוך בניין חולה

אחוז גדול מהאוכלוסייה נמצא רוב שעות היום בתוך מבנה סגור, אם זה למטרות עבודה או שהייה בתוך בית המגורים. בנייני משרדים רבים יכילו בתוכם אין ספור מערכות שמטרתן לספק סביבת עבודה נעימה ונוחה ובאופן שיאטום את הבניין הרמטית מכל רחשי החלל החיצוני. בכל תהליך בניית מבנה, יש שימוש בחומרי גלם אוטמים שיכולים לשחרר חומרים כימיים אורגניים שמתפזרים באוויר ויש להם יכולת פגיעה מצטברת שבאה לידי ביטוי במיחושים שונים, גירוי ותחושות מוזרות בגופם של האנשים או העובדים ששוהים בבניין. החומרים יכולים להגיע מהריהוט שנמצא במבנה, מהדבק שנמצא בקירות הגבס, מהחיפויים על הקירות, מהמשקוף וכדומה.

בנוסף, יכולה להופיע גם בעיה של זיהום אוויר בפנים חלל המבנה בעקבות עובש שמכיל תרכובות רעל במערכות האוורור למיניהן או בשל הכנסה של כמות אוויר מועטה למערכת האספקה שמסננת את האוויר. בנוסף, יש תופעה שיכולה להיגרם מעוצמה לא תקינה של תאורה שנמצאת בסמוך למערכות חשמל, מחשיפה לחומרים אלרגניים ועוד.

כל התסמינים שמצביעים על בעיה כלשהי, עלולים להופיע יחד או כל תסמין בנפרד. חשוב גם להדגיש שלא תמיד ניתן לבודד את הסיבה ורק סיוע של יועץ סביבה שמתמחה בכל הקשור לתחלואה במבנה, ידע לאתר את הבעיה ולהציע לה פתרון הולם.

בניין חולה - מה הכוונה?

בין יתר התסמינים עליהם מתלוננים אנשים שעובדים במבנה סגור הינם: כאבי ראש, שיעולים יבשים, גירויים באברים שונים ובעיניים, בחילות, סחרחורת, עייפות כרונית ועוד. כל הסימפטומים הללו לרוב ייעלמו כשהאדם יצא מהמבנה החולה לזמן ממושך.

תופעות אלו שחזרו על עצמם במקומות עבודה רבים בעולם, גרמו לארגון הבריאות העולמי לזהות שהבעיה טמונה בבניין עצמו ובזיהומים שהוא מכיל, על סמך כל אותם תסמינים, הגדיר הארגון הבריאות העולמי את "תסמונת הבניין החולה". נוסיף כי הזיהום יכול לנבוע מעובש, מאבק רב שמצטבר, מחיידקים ומעוד חומרים ותרכובות כימיים ששוהים במערכת האוורור, ברהיטים של המשרד, בשטיחים, בחיפויי הקיר וכדומה.

צורת הטיפול במבנים אלה

כמו בתחום הרפואה שחוקרים את הבעיה לעומקה על מנת להגדיר אותה ולהבין כיצד היא מתפשטת, גם בענף הבנייה קיים תחום שעיסוקו העיקרי הוא שיקום מבנים. תחום זה חוקר לעומק כל מבנה מבחינה תחזוקתית וגם מבנים חולים ומטרתו לספק לכל בעיה פתרון ומענה הולם. ניתן לבצע איתור וזיהוי לבעיה ב- 'מבנים חולים' באמצעות ציוד ומכשירים חדשניים בעזרת מעבדה מיוחדת שמצוידת בטכנולוגיה מודרנית ועברה הסמכה בתחום הספציפי.

נסכם שעשויים להיות במבנה חולה מספר גורמים לזיהום, כמו אוורור שלא נמצא תקין, מזהמים כימיים או ביולוגיים, ולכן, הדבר שצריך יהיה לעשות לפני הכל, זה לזהות את הגורם לבעיה ורק אחר כך להגיע להחלטה כיצד ניתן לפתור אותה ע"י שיקום נזקים למבנים.
כדי לספק מענה הולם יש שימוש גם במגוון טכנולוגיות כמו מכשירי PID, בדיקות אוויר באביזרים מתקדמים ובסיוע של מעבדה, שכולם יחד מצליחים לאתר את הזיהום ולקבוע מה מקורו.